Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Март, 2019  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Постинг
04.05.2007 11:00 - Сите лица на смртта: Гоце Делчев
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 3176 Коментари: 3 Гласове:
0   Загинувањето на Гоце Делчев - 4.мај (21април) 1903 трајно е втиснато во колективната меморија на нашиот народ. Но, некои факти од животот и дејноста на Апостолот на Револуционерната организација се забораваат, затоа да се потсетиме на основните нешта.

Гоце, образованието го започнува во Солунската българска мъжка гимназия. По напуштањето на Гимназијата школувањето го продолжува во Военото училиште в София. По исклучувањето од Училиштето е назначен за учител во Штип (1894)...

Делчев е идеолог и организатор на ВМОРО. – Бил член на ЦК (1896-1901); Задграничен претставител в София; Главен ревизор на четите... Заедно со Ѓ.Петров го изработуваат Уставот и Правилникот на Организацијата (1896). До крајот на животот се оддава на револуционерната работа.

Загинува на 21 април 1903, кај село Баница (денес Карие), Серско. Познати се повеќе верзии за убиството на легендарниот револуционер Делчев, овојпат, објавуваме еден официјален турски документ (Турски документи за убиството на Гоце Делчев.- Превод, ред. и ком. А. Стојановски. Скопје: Архив на Македонија, 1992):

„ До знаменитиот Главен секретар.
До Големото везирство.

На 23 април 1319 година (6 мај 1903г.).

Еден од челниците на Комитетот, проклетникот по име Делчев, бил ненадејно притиснат во селото Баница, кое му припаѓа на Серез. Под егидата на силата на Султанот, споменатиот, заедно со единаесет бунтовници од неговаата дружина, паднале в раце мртви.Во многу непријатниот судир, поради употребата на бомби и динамит, куќите во кои е сместено оружје и од кои споменатите отвориле оган, се запалени и се во урнатини. Од писменото обраќање на врховништвото на Солунскиот вилаеет се дознава за можноста да се најдат лешеви на други бунтовници. Во одговор било соопштено за успешноизвршеното расчистување на урнатините при што се утврдени вистинските загуби на бунтовниците и нивниот идентитет. Доставено е. Заповед.
Се напиша.
Шифрирано
____________

Поништено во Солун“.

http://www.tribune.eu.com/articles/3244.html


Тагове:   Гоце,


Гласувай:
0
01. bugarash - Турски документи за убиството на Гоце Делчев
04.05.2007 11:08
http://knigite.abv.bg/en/turk/turk_4.html
цитирай
2. karavelov - Поклон!!!
04.05.2007 16:08
Днеска дадох едно интервю,по повод годишнината от смърта на Гоце!!!Поклон пред паметта му!Поклон пред "македонския Левски"за македонските българи!
цитирай
3. анонимен - online24-pills-health
06.07.2011 21:33
Hey!!!
On-line pharmacy,offering online-prescription medication
<a href=http://drugs-buy.info/ciallis/site_map.html> cheap</a> :)
and more. Buy from internet,drugius without prescription,at affordable discount prices.Order pill here now!
Pa!!!
------------------------------------
http://drugs-buy.info
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 1543505
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1972
Архив