Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Октомври, 2019  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Постинг
31.07.2007 14:35 - Короната на Охридската архиепископија
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 1303 Коментари: 0 Гласове:
0 

Охридската архиепископија-патријаршија e независна (автокефална) Православна црква (продолжителка на българската Преславско-Дръстърска патриаршия) создадена во 1018 година од Василиј Втори, а укината е антиканонично, од Цариградската патријаршија со помош на султанот во 1767 лето. Архиепископите носеле корона (круна).

image

Короната е зачувана, но со последна дата од крајот на 17. и почетокот на 18 век. Денес се чува во Националния исторически музей в София. Димензиите и се 21 х 18,6 – 19,5 х 24,6 cm. Изработена е во Венеција, а декорирана е со литургиски орнаменти. Составена е од 346 бесценети камења, меѓу кои 75 берили, 295 рубини, 8 сафири, злато и сребро.

На самата круна (митра) има аплицирани четири крста, коишто завршуваат со медалјони. Покрај нив, на неа се вметнати прекрасни минијатури со венецијански емајл од 16-17 век. Круната била носена и од последниот Охридски архиепископ.

 http://www.tribune.eu.com/articles/3578.htmlТагове:   Охридската,


Гласувай:
0
0Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 1632609
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1973
Архив