Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Октомври, 2019  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Постинг
05.09.2007 16:08 - Во Албанија има 100.000 Бугари
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 1870 Коментари: 2 Гласове:
0

Последна промяна: 07.09.2007 12:43


Во Албанија има 100.000 Бугари

Во Албанија живеат над 100.000 етнички Бугари и тие се приоритет за бугарската влада. Оваа вест од бугарската национална телевизија ја пренесе албанската агенција „Балкан веб“.
Според „Балкан веб“, во 2004 година во извештај на бугарскиот центар за меѓународни малцински истражувања се вели дека во Албанија, во Мала Преспа и во Голо Брдо има 50.000 Бугари. Во прилогот на бугарската национална телевизија се вели дека таа цифра е 100.000 и се критикува албанската влада дека не обрнува внимание на ова малцинство и дека нема школи на кои ќе се изучува бугарскиот јазик. Во репортажата се вели дека албанската влада не го признава постоењето на ова малцинство, но и дека тоа е приоритет на бугарската влада.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=1195&ArticleID=76934

ЕТНИЧКА МАТЕМАТИКА

Новинари открија 100.000 Бугари во Албанија

Во репортажата, новинарите ја критикуваат албанската влада зашто уште не го признала постоењето на бугарското малцинство и не им овозможила да учат на мајчин јазик


image

Во Албанија постои бугарско малцинство, чиј број изнесува над 100.000. Ова не е изјава на официјална Софија, туку тврдење во една репортажа емитувана на бугарската национална телевизија. Репортажата не е од понов датум, таа била емитувана на централните информативни емисии на 22 мај годинава, но неа сега ја пренесе тиранската ТВ „Топ-ченел“. Репортажата, која трае 2,25 минути, е наречена „100 илјади Бугари во Албанија“.

„Вистина или лага, бројката дадена за славјанското малцинство во Албанија претендира за 100 илјади. Засега нема официјална реакција од албанската дипломатија, дали таа бројка на бугарско малцинство е точна“, коментира „Топ-ченел“.

Според новинарката Марија Иванова и нејзиниот колега Венцисав Миленков, во Албанија постојат колеџи и училишта за „малцинските групи“ како што е грчкото, турското и македонското, но училиште на бугарски нема, иако бројот на Бугарите што живеат во Албанија е над 100 илјади. Во репортажата, авторите упатуваат критика до албанската држава, која се" уште не го признава постоењето на Бугарите на нивните простори, иако „за секоја бугарска висока државна структура“ тоа било приоритетно прашање.

Но, не само медиумите туку и официјалните бугарски личности бараат права за „нивното малцинство“ во Албанија. Покрај другите, пред три години тогашниот спикер на бугарскиот парламент, Огњан Герџиков, од својот албански колега Сервет Пелумби побара признавање на правата на бугарското малцинство во таа земја, во согласност со законските прописи на Албанија и меѓународните конвенции. Што тој му одговорил не се дозна, но албанските медиуми тогаш пренесоа дека „бугарско малцинство живеело во областа Голо Брдо, во повеќе села во околијата на Корча и во Пешкопеја“.

Претставници на македонските друштва остро ги критикуваа „дезинформациите што се пласираат од Софија“. Сепак, тие признаваат дека, ползувајќи ја големата сиромаштија на жителите, посебно во подрачјето на Голо Брдо и на Гора, се спроведуваат разни пропаганди за асимилација на Македонците, а една од нив е и обидот за насилна бугаризација.

- Во 16-те села од Голо Брдо живеат единствено етнички Македонци. Едно од селата е со мешано население: Македонци, од двете конфесии и Албанци, додека пет села се со албанско население - вели Кимет Фетаху, претседател на друштвото „Мир“.

Тој како директор на Центарот за етнички истражувања вели дека приближната цифра на Македонците на целата територија на Албанија е до 150.000. Фетаху вели дека нештата ќе се разјаснат доколку се организира попис на кој граѓаните слободно да се изјаснат за етничката припадност.

- Припадници на бугарското малцинство во Албанија нема. По која логика се бара бугарско малцинство, тоа им е познато само на оние што сакаат да докажат некои невистини. Поради големата беда во која живеат Македонците, особено во спомнатите области, во изминатите години бугарски мисионери носеа помош за своите „сонародници Бугари“, а нудеа и бугарски пасоши - вели Едмонд Темелко, претседател на друштвото „Преспа“ и градоначалник на Пустец.

Последниот попис на населението во Албанија беше спроведен во април 2001 година, а го бојкотираа сите малцинства.

Вера Тодоровска

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A8B041E4D893024D85298E665FF67E65

Претензиите на Софија дека во Албанија има Бугари се неосновани

Тирана - Лидерот на Новата социјалдемократска партија, Паскал Миљо, еден од најпознатите историчари во Албанија и поранешен шеф на албанската дипломатија, ги отфрли тврдењата на Софија дека во Албанија живеат над 100 илјади Бугари.

Миљо ги оцени како неосновани изјавите во бугарските медиуми.

Претензиите на Бугарите се неосновани и невистинити, изјави тој.

Ова е прва реакција еден албански политичар и историчар, по информацијата што ја пренесе тиранската телевизија Топ-ченел, дека во Албанија живеат над 100 илјади Бугари. За нив се бара признавање на правата што им следуваат според меѓународните конвенции. (МИА)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6AA35405704BB142BAE0756C43E5CD0E

Остри деманти во Албанија за „бугарското малцинство“

Тврдењата на Бугарската национална телевизија дека во Албанија живеат над 100.000 Бугари, по аргументираното демантирање на претставниците на албанските Македонци вчера ги негира и Паскал Миљо, поранешен шеф на албанската дипломатија.
Лидерот на Новата социјалдемократска партија, Паскал Миљо, еден од најпознатите историчари во Албанија и поранешен шеф на албанската дипломатија, ги отфрли тврдењата на Софија дека во Албанија живеат над 100.000 Бугари, јави дописникот на МИА од Тирана.
- Претензиите на Бугарите се неосновани. Ваквите претензии се невистинити - изјави тој.
Тоа е прва реакција на еден албански политичар и историчар, по информацијата што ја пренесе тиранската телевизија „Топ-ченел“ дека во репортажа емитувана на Бугарска национална телевизија се тврди оти во Албанија живеат над 100.000 Бугари. За нив се бара отворање училишта и признавање на правата што им следат според меѓународните конвенции.
Во репортажата насловена „100.000 Бугари во Албанија“, која трае 2 минути и 25 секунди, авторката Марија Иванова упатува критики до албанските власти, кои се уште не отвориле училишта на бугарски јазик и покрај големиот број Бугари во ова земја. Наспроти тоа, имало училишта и колеџи на грчки, турски и на македонски јазик.
Сепак, најголемата критика е поради непризнавањето од страна на албанската држава на постоењето бугарско малцинство, иако за бугарските државни структури тоа било приоритет.
Претставниците на македонските друштва и заедницата на Македонците и овојпат ги отфрлија тврдењата за постоење бугарско малцинство во Албанија. Градоначалникот на Пустец и еден од основачите на партијата на Македонците, Македонска алијанса за европска интеграција, Едмонд Темелко, вели не постоело од никогаш, не постои, ниту ќе постои некакво бугарско малцинство во Албанија.
- Тоа е познато од самата историја, од денешните политичари, од самиот народ, граѓаните на Република Албанија, дека освен македонско, грчко, влашко, ромско и црногорско малцинство нема друго малцинство на овие простори. Ова е една лажна политика, чија цел е веќе позната - нагласува Темелко.
Тој додаде дека поради големата беда во која живееле и во одделни делови се уште живеат Македонците, во изминатите години бугарски емисари носеле помош за, како што велеле, „своите сонародници Бугари“, а нуделе и бугарски пасоши, но не наишле на голем одѕив.
Темелко им порачува на бугарските власти како земја-членка на ЕУ да го признаат постоењето на македонското малцинство во Бугарија и да ја регистрираат нивната партија.
Според Центарот за етнички истражувања од Тирана, во Албанија живеат од 120-150.000 Македонци на целата територија на Албанија, но единствено статус на малцинство е признато само на оние што живеат во Мала Преспа.
Последниот попис на населението во Албанија беше спроведен во април 2001 година. Поради непостоење на колона каде што може слободно да се изрази етничката и верска припадност, припадниците на сите малцинства го бојкотираа. Најави за нов попис имаше и од претходниот премиер Фатос Нано и од актуелниот Сали Бериша, што од нив со години го бара Европа.
- Се додека не се спроведе реален попис, манипулации со бројот на припадниците на малцинствата ќе има и од самата албанска држава, вели Кимет Фетаху - директор на центарот.
Според оваа институција, освен 120.000 -150.000 припадници на македонското малцинство, влашкото и српско-црногорското бројат по 40.000, Ромите се над 150.000, 50.000 се Египќаните, додека Грците ги има од 300.000 до 400.000 лица.


http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=353&ArticleID=14393

СОФИЈА Се ПОАГРЕСИВНА ВО АЛБАНИЈА

Бугарија ги присвојува македонските цркви

Претставник на бугарската амбасада вели дека црквата во Гиноец, Голо Брдо, ја изградиле етнички Бугари пред 1.000 години

image

Откако не" „побугарчи“, сега бугарската држава сака да ни ги присвои и црквите, велат огорчени претставници на Македонците во Албанија. Тие се иритирани од изјавата на Розалина Попова, аташе за печат и втор секретар во бугарската амбасада во Тирана, која тврди дека во селото Гиноец, во областа Голо Брдо, постои стара бугарска црква. Попова вели дека црквата ја изградиле етничките Бугари пред 1.000 години, односно во 911 година.

Албанските медиуми пренесуваат дека според Попова, црквата во Гиноец се обновува и оти за две години објектот ќе биде завршен. За потребите на црквата бугарската држава во селото веќе донесла и камбана, а набрзо група уметници ќе почнат да ја живописаат внатрешноста на црквата.

Црквата за која зборува Попова, всушност, е „Свети Илија“, која се наоѓа на самото ритче во близина на селото Гиноец. Поради комунистичкиот режим, кога беа забранети секакви верски обреди и слободно изјаснување на верската определба, црквичето беше растурено од забот на времето. На ова свето место, по традиција, Македонците, без оглед на вероисповедта, се собирале секогаш на Илинден. По 32-годишна забрана од комунистичкиот режим традицијата беше обновена пред осум години, кога првпат за Илинден во дворот на црквата се собраа стотици Македонци од сите делови на Албанија и со амбасадорот Ристо Никовски го одбележаа денот. За да стигнат на ова место, Македонци од Драч, Елбасан, Тирана и од други градови патуваа и по повеќе од шест-седум часа. Се пееше македонска песна и се свиреа македонски ора, токму од фолклорната група на Друштвото „Мир“.

- Црквулето се изгради врз темелите на старата црква со донации од бизнисмени во Албанија, но и од дијаспората, пред се", од Канада - вели Цветан Мазнику, познат собирач на фолклорното творештво од тој крај.

Пред четири години по повод Илинден македонска делегација, предводена од тогашната шефица на дипломатијата Илинка Митрева присуствуваше на осветувањето на црквата. И тогаш на тој свечен чин присуствуваа и палеа свеќи за здравје жители од повеќе села од ова подрачје, без оглед на својата верска определба. Мазнику потекнува токму од Гиноец, од каде што е и Вељо Чварку, последниот учител што до педесеттите години на минатиот век држел настава на македонски јазик. И двајцата сега живеат во Тирана, но, како што велат, сите што потекнуваат од овој крај, каде и да се за Илинден се во дворот на црквата „Свети Илија“.

Вера Тодоровска
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F97069C1255B2F449745E44AAF953F5F


image
image
Около 40 000-50 000 хиляди души от български произход живеят в Албания
image
image
image
07 септември 2007 | 12:23 | Агенция "Фокус"
image
image
image
София. Около 40 000 -50 000 хиляди души от български произход живеят в Албания. Това съобщи за Агенция “Фокус” председателят на Държавната агенция за българите в чужбина. Към момента в Албания няма признато българско малцинство.
В Албания има три български дружества - Дружеството “Просперитет Голо Бърдо”, Тирана, Български курсове към дружество "Просперитет Голо Бърдо" – Тирана и Елбасан и Културно дружество “Иван Вазов”, Тирана. Българската общност е съсредоточена основно в Мала Преспа и Голо Бърдо.
“Фокус” потърси Деница Христова по повод публикации в албански и македонски медии засягащи броя на българите в Албания.
image
image
image
image
image
Сител, Македония: Българи присвоили църква в Гиноец, Албания
image
image
image
07 септември 2007 | 11:09 | Агенция "Фокус"
image
image
image
Тирана./Скопие. Розалина Попова, пресаташе и втори секретар в българското посолство в Тирана посочва, че в село Гиноец има българска църква, построена от етнически българи през 911г., предаде македонската телевизия Сител.
Според албанските медии, които цитират Попова, църквата в Гиноец се реставрира и до две години обектът ще бъде завършен. За нуждите на българската църква българската държава доставила камбана, а група художници ще започнат работа във вътрешността на църквата.
Църквата, за която говори Попова, всъщност била “Свети Илия”. Заради комунизма църквата била порутена, но по традиция македонците се събирали на това място на всеки Илинден. Традицията била съживена преди осем години, когато за първи път за Илинден в двора на църквата се събрали стотици македонци от всички краища на Албания. Църквата била изградена на основите на старата църква с помощта на дарения на бизнесмени в Албания, на диаспората, както и от Канада.
image
image
image
image
image
“Шпиц”, Македония: Имало българи в Мала Преспа и Голо Бърдо?!
image
image
image
07 септември 2007 | 10:47 | Агенция "Фокус"
image
image
image
София./Скопие. Не е известен точният брой албанци с български произход поради недостатъчно данни, но е известно, че те живеят в Преспа, Голо Бърдо и Шиштавец и имат четири сдружения. Това е реакцията на българското посолство в Тирана след информацията в албанските медии във връзка с това, че в Албания живеели 100 000 българи, пише днес македонският вестник “Шпиц”.
Розалина Попова, пресаташе и втори секретар в българското посолство в Тирана, изтъкна, че досега над 800 албанци са получили паспорт от “своята родна страна”, а голям е броят и на тези, които скоро ще получат такъв. Тя упрекнала албанските власти за това, че не проявили добра воля за откриване на български училища, заради което и албанските българи нямали достатъчно литература, посочва изданието.
Това изявление бе веднага отхвърлено от албанските македонци. “Ако не знае, тогава е добре да й се опресни паметта, че именно македонците имат четири сдружения “Преспа”, “Мир”, “Гора”, “Мед”, всички те са в контекста на македонската общност”, посочва Кимет Фетаху, председател на сдружението “Мир”.
image
image
image
image
image
“Дневник”: България си присвоявала македонски църкви
image
image
image
07 септември 2007 | 08:33 | Агенция "Фокус"
image
image
image
Скопие. “След като ни “побългари”, сега българската държава иска да си присвои и църквите ни”, твърдят огорчени представители на македонците в Албания, пише днес македонският вестник “Дневник”. Те били подразнени от изявлението на Розалина Попова, пресаташе и втори секретар в българското посолство в Тирана. Попова посочва, че в село Гиноец има българска църква, построена от етнически българи през 911г.
Според албанските медии, които цитират Попова, църквата в Гиноец се реставрира и до две години обектът ще бъде завършен. За нуждите на българската църква българската държава доставила камбана, а група художници ще започнат работа във вътрешността на църквата.
Църквата, за която говори Попова, всъщност била “Свети Илия”, посочва вестникът. Заради комунизма църквата била порутена, но по традиция македонците се събирали на това място на всеки Илинден, пише “Дневник”. Традицията била съживена преди осем години, когато за първи път за Илинден в двора на църквата се събрали стотици македонци от всички краища на Албания. Изданието посочва, че църквата била изградена на основите на старата църква с помощта на дарения на бизнесмени в Албания, на диаспората, както и от Канада.
image
image
image
image
image
Болкануеб: България претендира, че в Албания живеят 100 хиляди етнически българи
image
image
image
04 септември 2007 | 14:16 | Агенция "Фокус"
image
image
image
Тирана. България периодично има претенции за броя на етническите българи, които живеят в Албания, като сега докара този брой до 100 хиляди души, съобщава днес албанската агенция Болкануеб. “Преди време бяха публикувани данни, според които в Албания живеят 50 000 българи, основно в района на Преспа и Голо Бърдо. Сега обаче този брой е удвоен до 100 хиляди. Това число се споменава в репортаж, излъчен по Българската национална телевизия. В материал с продължителност две минути и 24 секунди българските журналисти Мария Иванова и Велизар Миленков разказват за пътуването си в районите, където живеят българи. Журналистите повдигат проблема за пренебрегването на проблемите на това малцинство от страна на албанските власти, които не откриват училища, в които да се изучава български език.
Журналистите са интервюирали представители на това малцинство. Според репортажа албанското правителство не признава съществуването на българско малцинство на албанска територия, а за българското правителство този въпрос е приоритетен.
Според доклад от 2004 г. на българския център за изследване на малцинствата българското малцинство в Албания наброява около 50 000 души, които живеят в района на Голо Бърдо, Мала Преспа, селата Дреново, Бобощица и в град Корча”, посочва албанската агенция.
http://www.focus-news.net/?id=n777561&chain=1Гласувай:
0
01. анонимен - Бугараш, ти си уникатен.
06.09.2007 17:21
Значи бугарски репортажи за Албанија за тебе се доволен доказ за вистината.
Како пишуваш?
Ова не е став на бугарската влада, ова е став на бугарска телевизија.
Смешен си батка.
цитирай
2. bugarash - spartak
07.09.2007 10:53
jas samo prenesuvam informacija od mak mediumite.sto e tuka smesno? a za tvoja informacija vo albanija ima 2 zdruzenija na bugarite - Културно дружество “Иван Вазов”, Тирана i Дружеството “Просперитет Голо Бърдо”, Тирана
http://aba.government.bg/obshtnosti.php
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 1632109
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1973
Архив