Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Октомври, 2019  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Постинг
28.12.2007 10:46 - НА НЕГОВА ПРЕВОЗВИШЕНОСТ И ПРЕСВЕТЛОСТ
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 1461 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 28.12.2007 10:47


НА НЕГОВА ПРЕВОЗВИШЕНОСТ И ПРЕСВЕТЛОСТ
ГОСПОДИНА
ЈОСИПА ЈУРИЈА СТРОСМАЈЕРА

епископ босански или. ѓаковачки и сремски,, узпрестолник на негова светост,
апост. управитељ на белградската u смедеревската епископија, римски граф, нa н.
цар. кр. величество дејствителни тајни советник, дворски духовник, вировитички
велики жупан, изв"нредни државни советник, доктор на философијата и
богословијата, изјаштните науки и пp. и пp.и пp.
Великодушниот покровитељ на народната книжнина
со најглобоко уважение
посвештават
ИЗДАВАТЕЉОТ


В А Ш А  П Р Е В О З В И Ш Е Н О С Т  И  П Р Е С В Е Т Л О С Т !
Пред неколку години б"лгарскиве песни собрани, оште много време ке
стојеха закопани в неизвесност, ако не беше високото Ваше участие. Ваша
Пресветлост глобоко почувствува че нарoдното образование је најголемотo
р"чателствo за благоденствието од народот; и ништо пред него не штадеештем,
штедро секога и секаде помогна
в полезни издавања и училишни потребности. При сите тие благородни стремленија
Ваша Превозвишеност благоизволи да обрни внимание и нa најјужните Славјани,
Б"лгари и да покажит великодушното је участие в издавањето на това општеполезно
сокровиште; и на конец, окрилатена од народното доброжелателство, захвати
најплодородната идеа и основа Југославјанската академија, тој драгоценен венец на
толку големи Ваши благодејанија.
При такви сијајни Ваши услуги на книжнината се осмелих да посветам на
името од Ваша Пресветлост това собрание од народните песни, кое, мољам,
благосклоно да приимит заедно со глобоката ми признателност, со која имам чест да
останам
на Ваша Превозвишеност и Пресветлост
Најпокорни слуга

К . М и л а д и н о в

преземено од : Библиотека „Браќа Миладиновци„ - Скопје

други книги



Тагове:   НЕГОВА,


Гласувай:
0
0



Следващ постинг
Предишен постинг

1. jesusbg - и тази страница не може да бъде от...
09.05.2008 17:20
и тази страница не може да бъде открита :-D
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 1632092
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1973
Архив