Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Юни, 2020  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
15.03.2008 17:02 - ЧЕТАТА НА ПЕТАР ЧАУЛЕВ ВО ПРОЛЕТТА 1913 ГОДИНА ФОТОГРАФИРАНА ПОД САМОИЛОВАТА КРЕПОСТ ВО ОХРИД
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 2067 Коментари: 3 Гласове:
0

Последна промяна: 15.03.2008 17:03


image
  • Прв лево е брат на железничарот Димко, Суше Групчев од Охрид.
  • Прв лево кој седи  е Никола (Коле) Поп - Стефанија од Охрид, бил дипломиран угостител и пристигнал специјално од Париз заради учество во ослободителните војни.
  • Четвртиот горе е Петар Чаулев со знаме в раце, знамето денес се наоѓа во воено-историскиот музеј во Софија.
  • Третиот лево е Нестор од Егејска Македонија и пристигнал заедно со Никола (Коле) Поп - Стефанија, Нестор погинал во една пресметка меѓу крилата на ВМРО кај црквата Св.Недела во Софија, 1922 година.
  • Останатите тројца се од Горна Дебрца - Охрид, последниот десно е од село Велмеј, Дебрца - Охрид, од фамилијата на Поповци.

 
        Фотографска снимка: Ѓоко (Ѓоргаќи-Ѓако) Василев Дајов од Охрид
        Оргиналната фотографија е кај Крсте Поп - Стефанија во Крањ,Словенија

http://opstanok.blog.com.mk/node/141941

Гласувай:
0
01. bugarash - znameto
15.03.2008 17:05
e interesno
kako ke go komentirat makedonistite samo
цитирай
2. анонимен - pozdrav
15.03.2008 23:32
Поздравявам ви за участието ви днес по БНТ!
Всички българи ви подкрепяме във вашето патриотично дело!
цитирай
3. bugarash - abe
16.03.2008 11:02
oti nekoi si mislat deka sum kanzurov
greska ste decki nemam nisto obsto so nego
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 1710216
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1973
Архив