Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Юни, 2023  
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Постинг
19.03.2007 19:04 - Сто лета самотија: Мише Развигоров
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 1745 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 19.03.2007 19:09


Нема годишнина. Изминуваат 100 (сто) години од херојската гибел на легендарниот Мише, а патриотарите молчат и си баат за антички теми. Кој беше Развигоров?
Деец на националноослободителното движење, член на месниот револуционерен комитет во родниот Штип. Учител. След провалата на Виничкатаа афера е заточен (пет години) во Мала Азија. Активно се вклучува во подготовките на Илинденското востание. Во 1906 на Скопскиот окружен конгрес е назначен за нелегален член на Окружниот комитет. Близок соработник на Даме Груев и Гоце Делчев. На 21 март 1907, сардисан од турскиот аскер, се самубива. И, заминува во легендите... Надгробната плоча од неодамна е отстранета и заменета со нова, во духот на новото време, со нов правопис и, се разбира, без масонските знаци врз неа. Разбира се.
Сепак, сепак нешто е трајно: песните. Имено, смртта на Михаил (Мише) Развигоров е опеана од народот...
Излезал Мише војвода
От таја славна планина,
Со таја верна дружина.
Навалил Мише Кочанско
Кочанско село Пресека.
Там е извикал Милана,
Милана младо терзиче.
Мише на Милан говори:
„Отвори Милан канало,
Да влезам јазе у Штипско!“
на Мише говоре:
„Не иди Мише у Штипско,
Штипско е лошо станало,
На партии се делило“.
Ке идам Милан, ке идам,
Сметките да им видам
Ногу са пари изеле!“
Мише Милана не слушал,
Слегнал е Мише у Штипско,
У това село Сушево (Криводол)
У куки на млад Ефрема.
на Мише говоре:
„Не влевај Мише у градо,
Грагани са се скарале.
На партии са делени,
Парите са ги изеле,
Мише ке ми те предадат!“
Мише на Ефрем говоре:
„Ја сум штипјани учило,
Не вермам да ме предадат.“
Улезна Мише у градо,
Там са си Мише предале,
Мишета жив изгореле.
 
 http://www.tribune.eu.com/articles/3102.html


Тагове:   Мише,


Гласувай:
01. анонимен - знаете ли че аз съм от родата разв...
17.05.2009 11:26
знаете ли че аз съм от родата развигоров
казвам се марио и съм от софия
роден съм на 21.10.1991 и наскоро се заинтересувах от къде иде родата.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 2074054
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1974
Архив