Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Юли, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Постинг
28.12.2007 10:46 - НА НЕГОВА ПРЕВОЗВИШЕНОСТ И ПРЕСВЕТЛОСТ
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 2288 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 28.12.2007 10:47


НА НЕГОВА ПРЕВОЗВИШЕНОСТ И ПРЕСВЕТЛОСТ
ГОСПОДИНА
ЈОСИПА ЈУРИЈА СТРОСМАЈЕРА

епископ босански или. ѓаковачки и сремски,, узпрестолник на негова светост,
апост. управитељ на белградската u смедеревската епископија, римски граф, нa н.
цар. кр. величество дејствителни тајни советник, дворски духовник, вировитички
велики жупан, изв"нредни државни советник, доктор на философијата и
богословијата, изјаштните науки и пp. и пp.и пp.
Великодушниот покровитељ на народната книжнина
со најглобоко уважение
посвештават
ИЗДАВАТЕЉОТ


В А Ш А  П Р Е В О З В И Ш Е Н О С Т  И  П Р Е С В Е Т Л О С Т !
Пред неколку години б"лгарскиве песни собрани, оште много време ке
стојеха закопани в неизвесност, ако не беше високото Ваше участие. Ваша
Пресветлост глобоко почувствува че нарoдното образование је најголемотo
р"чателствo за благоденствието од народот; и ништо пред него не штадеештем,
штедро секога и секаде помогна
в полезни издавања и училишни потребности. При сите тие благородни стремленија
Ваша Превозвишеност благоизволи да обрни внимание и нa најјужните Славјани,
Б"лгари и да покажит великодушното је участие в издавањето на това општеполезно
сокровиште; и на конец, окрилатена од народното доброжелателство, захвати
најплодородната идеа и основа Југославјанската академија, тој драгоценен венец на
толку големи Ваши благодејанија.
При такви сијајни Ваши услуги на книжнината се осмелих да посветам на
името од Ваша Пресветлост това собрание од народните песни, кое, мољам,
благосклоно да приимит заедно со глобоката ми признателност, со која имам чест да
останам
на Ваша Превозвишеност и Пресветлост
Најпокорни слуга

К . М и л а д и н о в

преземено од : Библиотека „Браќа Миладиновци„ - Скопје

други книгиТагове:   НЕГОВА,


Гласувай:
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. jesusbg - и тази страница не може да бъде от...
09.05.2008 17:20
и тази страница не може да бъде открита :-D
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 2227089
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1976
Архив