Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Декември, 2018  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Постинг
22.10.2007 19:33 - БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ - ПОЕТ
Автор: bugarash Категория: Други   
Прочетен: 1319 Коментари: 0 Гласове:
0Б.Ц. - Повик Па да се знае каков претседател имаме во државава. Еее, далечната ни 1977 година, нашиот, во тоа време претседател "wannabe" Б.Ц, освои неприкосновено трето место на конкурсот за поетски творби на манифестацијата "Курирче"  во Кичево. Уживајте...

image

Наслов на стихотворба: Повик
Автор: Бранко Црвенковски во јавноста попознат како Б.Ц.

Ветрот шумоли и ни мрси коси
дури стоиме на могила пресна,
со мисла темна тага што носи
и омраза в срце жолчна и бесна.

Во ушите уште глас нејзин ни ѕуни
што во борба вика, буди желба смела,
нејзиниот поглед уште не бодри,
ни играат пред очи нејзините дела.

Помнам за првпат кога кај нас се јави,
напатена и страдна од судбата тешка,
четата веднаш ја прифати за своја
и напред ја поведе во борбата жешка.

А убава беше ко фиданка млада,
трошна и нежна како росно цвеќе.
Секогаш игрива и лесна ко птичка,
весела и мила ко малечко дете.

За умор таа не знаеше што е,
везден на нога од утро до мрака,
секогаш спремна помош да пружи
и напред да јурне со пушка в рака.

Но, смртта лочна живот и скрати
и ја зеде невидената младост среќна,
ја поведе на пат бескрајно долг
ја одведе неа на почивка вечна.

Ветрот шумоли и ни мрси коси,
дури пред нас игра нејзината лика,
дури во нас царува нејзиниот повик
во борба, на одмазда сите што не вика.

ПРЕЗЕМЕНО ОД : http://kopriva.blog.com.mk/node/113331


Тагове:   поет,


Гласувай:
0
0Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: bugarash
Категория: Други
Прочетен: 1507823
Постинги: 190
Коментари: 1089
Гласове: 1972
Архив